Crown XLS2500 class D - test

Crown XLS2500 class D - test

Příspěvekod jef111 » stř 01. úno 2017 19:36:49

Měl jsem doma na opravu profi PA zesilovač Crown XLS2500 - class D. Závada byla ve zkratovaném DSP na řídící desce, naštěstí nebyl moc drahý tak se oprava vyplatila. Po opravě jsem ho podrobil základním testům funkčnosti, když jsem měření prováděl tak jsem si myslel že je v zesilovači ještě nějaká závada - průběhy vypadaly šíleně. Půjčil jsem si tedy druhý funkční zesilovač a k mému překvapení byly průběhy úplně stejné :shock: Takže mi to nedá abych se o ně nepodělil...
Všechno bylo měřené při odporové zátěži 22R 200W, celková indukčnost asi 10uH včetně přívodních kabelů. Nižší impedanci jsem raději nebral protože ji nemám odpovídajícím výkonu. DSP nastaveno na "stereo bypass".

Průběhy zde:
https://postimg.cc/gallery/lzu7on7u/

Specifikace zde:
http://www.crownaudio.com/en/products/xls-2500

Zvuk:
Vzhledem k tomu co jsem naměřil tak jsem ani žádný důkladný poslechový test nedělal. Připojil jsem zesilovač do systému, pustil známou skladbu a po dvou minutách vypnul. Zvuk byl nudný, chemický, činely tak zvláštně prskaly, nástroje se ztrácely ve zbytku jakéhosi hluku - jakoby nahrávka ztratila dynamiku kterou tam znám. Velké zklamání proti starému Crownu klasické koncepce - diferák s NE5534, rozkmit SE a konec ve třídě AB (který kolega vyměnil za tenhle) který sice nebyl zvukově TOP ale rozhodně byl v pohodě poslouchatelný.
Samozřejmě, zázraky od takového zesilovače nižší třídy čekat nelze. Ale že je to až taková bída, to mě překvapilo. A jen tak v duchu si říkám - jaktože to takové firmě dosud nikdo neomlátil o hlavu?!?

Časem by se mi měl dostat to pařátů i zástupce vyšší třídy XTi2500, tak jsem zvědavý...
Naposledy upravil jef111 dne čtv 16. srp 2018 22:40:13, celkově upraveno 1
jef111

Re: Crown XLS2500 class D - test

Příspěvekod horemican » pon 27. úno 2017 12:39:49

Mně osobně se nejvíc líbí ten průběh 10kHz,8V P-P,takhle nějak bych si představoval papírový řetěz na vánoční stromek. :D
Jeffe,díky za tohle téma.Jen to potvrzuje do jaké p....e směřuje P.A.On je to totiž úplně stejný trend jako v Hi-Fi.Čím déle se v audio oborech pohybuji,tím je mi jasnější jak málo erudovaní jedinci se okolo těchto kšeftů pohybují.Neumějí interpretovat ani ty obyčejné průběhy které jsi postnul.A o tom to celé je.Výrobci těch krámů to vědí a jen se snaží ohromit v poslední době jedním z nejdůležitějších údajů,a tím je výkon na kanál.To prodává,samozřejmě dnes v kombinaci s rozměrem 1U.2U už je totiž škatule jak k...a,a taky nemívá modrý display. :D Píše se tomu 4 krát 2500W,ale že to dá na 30Hz o 5dB méně zvukaři neví,protože ani netuší co to znamená.Jen nějak ten zesilovač s ohromným výkonem výkonem "neumí" basy.A tak může začít kolotoč výměny zesů,různých dolaďovacích krabiček,ale např 20m kabelu k subwooferům zůstává stále 2 krát 1,5mm průřezu.Je to totiž léty prověřený kabel,který opilci jen tak neprošlápnou.A komu to hraje ultramizerně,ten si koupí Ultramizer. :D
Srozumitelnost je díky digitálům a plnému racku ekvalizérů,kompresorů,limitérů,reverbů,gejtů,expanderů v háji.O šumu který často z PA leze ani nemluvím.Hlavně že se celé PA dolaďuje přes mikrofon z tabletu pomocí nejmodernějšího programu od emerický firmy.Díky tomuto trendu se setkávám s tím,že často bývají lidé z koncertu spíše rozladěni,než aby si tzv. "přišli na své".Omlouvám se za OT,nějak mě rozvášnily ty průběhy co jsi ukázal.Těším se na grafy z měření XTi2500.To jsou přesně ty důležité údaje,které by měl každý výrobce udávat a ne se chlubit tím,že jejich zesilovač o výkonu několik kW je o půl kg lehčí než ten konkurenční.
Hudbě zdar a Hi-Fi zvlášť!
horemican

Příspěvekod jef111 » pon 27. úno 2017 14:39:02

Díky za reakci, já jsem už začínal mít pocit že tu není nikdo koho by nějaké průběhy zajímaly a mohl se k nim vyjádřit... :-)
No co dodat, vlastně jsi napsal jak to je. Čím dál tím horší realita a jen tuny marketingových keců okolo kteří papoušci náležitě papouškují. To už i ty proklínané Vrábelské Tesly snad byly lepší než tohle, nebo při nejhorším srovnatelné...
Mě nejvíc baví ten průběh 10kHz v limitaci - na skopu vypadá moc esteticky a živě, parádní kino, ne tolik staticky jako na obrázku :twisted:

Teď se v práci hrabu v jednom frekvenčním měniči a došlo mi že je to vlastně to samé jako ten Dčkový zesilovač... Takže na řízení motorů by se to dalo použít, ale jen o malým výkonu protože ty kilowatty to samozřejmě nikdy nedá, nemůže. Už jen proto že na vstupu zesilovače je 8A jistič a nějaký údaj 200W?? Snad to není maximální RMS příkon? :lol:

XTi-čko jsem zatím neměl doma, takže čekáme...
jef111

Příspěvekod PMA » pon 27. úno 2017 14:46:55

Prostě je to krám, takže nezajímavé :D . Je to pro jinou sortu uživatelů. Ale všiml jsem si, že mnozí už hledají jen malé rozměry a konektivitu a zbytek je jim šuma fuk ;) . Kdo chce kam ....
Dispre-JFET classic, ExtremA openloop power buffer, CNO-T25 repro
PMA

Příspěvekod jef111 » pon 27. úno 2017 15:21:38

PMA píše:....Ale všiml jsem si, že mnozí už hledají jen malé rozměry a konektivitu a zbytek je jim šuma fuk ;) . Kdo chce kam ....

Naprostý souhlas, toho zvukaře potažmo provozovatele zvuk obvykle paradoxně příliš nezajímá, hlavně ty ostatní blbosti okolo aby se chudák "za těch pár korun" moc nenadřel. Mám s tím osobní bohaté zkušenosti.
Jenže jak k tomu přijdou ti lidi co zaplatí v očekávání nějakého zážitku?

Ale abych nebyl úplný pesimista, objevují se i náznaky opačného trendu. Ze zatím neprověřeného zdroje jsem slyšel o tom, že festival Mighty sounds má letos v požadavcích výhradně analogovou režii. To samozřejmě ještě není záruka špičkového zvuku ale o něčem to vypovídá.
jef111

Příspěvekod kryton » pon 27. úno 2017 16:00:02

PMA píše:Prostě je to krám, takže nezajímavé :D . Je to pro jinou sortu uživatelů. Ale všiml jsem si, že mnozí už hledají jen malé rozměry a konektivitu a zbytek je jim šuma fuk ;) . Kdo chce kam ....

Bohužel, už se tomu začínají přizpůsobovat i někteří producenti nahrávek vážné hudby. Narážím stále častěji u nových nahrávek a nových remastrů z poslední doby na trend vyšší dynamické komprese (tak o 3 až 5dB).
Linux/MPD/Brutefir (DRC - Rephase), klient MAFA -> ALSA(32b) -> USB3.0 -> ADI 2 Pro DAC (XLR) -> BVA PRE1/PA300SSE (XLR) -> VMA I Evo, Kabeláž: Belkin Premium USB, Sommer Cable Albedo XLR, reprokabel RG213
kryton

Zpět na Zesilovače