Reinkarnace zesilovače PHD360

Re: Reinkarnace zesilovače PHD360

Příspěvekod petrh » úte 27. úno 2018 19:46:00

Abychom nechodili kolem horké kaše - v příloze principiální zapojení jednoho kanálu zesilovače PHD360. Jsou vynechány zdroje, ochrany, výstupní relé, eventuálně DC servo, v tomto prototypu ani není, je tam jen potenciometrický trimr pro nastavení 0V na výstupu. I bez serva je tam +/- 3mV po zapnutí, do 5 minut je tam nula (0mV)
Mimochodem - na koncepci starou 15 let, hraje velmi slušně (někteří již vědí z doby dáávno minulé...), dnes jsem provozoval sestavu
Raspberry (volumio.org) - hifiberry DAC+ Pro - PHD360 - B&W Matrix 802 s3.

to OPA - Vláďo, kapacita mezi vinutími výše zmíněných toroidů je 1200pF, není tam stínící folie mezi vinutími.
Přílohy
PHD360.pdf
PHD360 - pricipiální schema
(347.33 KiB) 61 krát
petrh

Re: Reinkarnace zesilovače PHD360

Příspěvekod petrh » čtv 29. bře 2018 20:21:40

Přátelé, mám dvě zprávy, špatnou a dobrou.
1. špatná - výše zmíněné toroidy se v podmínkách, které jsou k dispozici (bez stínícího krytu, v těsné blízkosti síťových traf od Tronic), nedají použít. Pozadí vzroste z 0.3mV na 1mV, měřeno "true rms voltmetrem" v pásmu do 100kHz. A je to pěkně slyšet, vrnění vyšších harmonických síťového kmitočtu. Vše ztichlo, když jsem trafíčka vysunul ven ze skříně. Zase to rušení...zpět na značky....toroidy budou použity na výstupu jistého měřícího zařízení.
2. dobrá - u čínských přátel jsem nechal zhotovit za směšnou cenu pár PCB, symetrický vstup a stabilizátor napětí +/- 17V.

sym_input_ne5534.jpg
Deska symetrického vstupu
sym_input_ne5534.jpg (73.69 KiB) Zobrazeno 432 krát

stab_17_V.jpg
Tady asi není co dodat, že?
stab_17_V.jpg (86.65 KiB) Zobrazeno 432 krát

finale_sym_input.jpg
A takhle to dopadlo
finale_sym_input.jpg (138.12 KiB) Zobrazeno 432 krát

PCB vlastního zesilovače je Made In Kohout, L.P. 2003, letí to, letí

Několik poznámek:
Pin 1. XLR konektoru je spojen s kostrou celého zesilovače a se stíněním koaxu, co vede do krabičky. Tam je spojen se signálovou zemí a stínící krabičkou v jednom bodě.
Výstupní koax je ukostřen na vstupu PCB desky konce, tam kde byl původně vstup.
Pozadí je opět nějakých 0.3mV, měřeno zase true rms voltmetrem, přesněji to změřím, až dokončím měřící zesilovač o zisku 40dB, zatím je ve stadiu úvah při plavání v bazénu (3x týdně 1000m)
Úvahy a další aktivity byly na týden přerušeny, jsem po čištění kořenových kanálků u "šestky vpravo dole", min. týden se to nějak nepovedlo, dnes zopakováno, snad to vydrží.
petrh

Re: Reinkarnace zesilovače PHD360 - První poslech

Příspěvekod petrh » sob 31. bře 2018 19:44:33

Dnes po obědě, na bílou sobotu, jsem tedy konečně sestavil celý reprodukční řetězec:
RaspberryPi -> SW Volumio -> DAC Magic Plus -> PHD360 -> Matrix 802.

Podrobnosti setupu:
Přehrávané soubory (vesměs *.FLAC) jsou na NASu (RAID10), etehernetová síť 1Gb, síťové prvky TP-link a HP
SW Volumio - vypnutá regulace hlasitosti, bez převzorkování, žádný ovladač nebyl potřeba, DAC se nakonfiguroval sám
Ovládání SW přes Wi-Fi, tabletem, nebo cokoli jiného s internetovým prohlížečem, je možný i režim AP
Napájení RPi doporučeným napaječem 3A (spínaný zdroj)
DAC MP v režimu USB2.0, s aktivovanou regulací hlasitosti
Kabely DAC -> PHD360: standardní symetrické mikrofonní kabely, konektory Neutrik
Kabely PHD360 -> Matrixy: jednoduché koaxy RG213U, banánky Hirschmann
Vytížení procesoru v RPi(4 jádro) bylo podle příkazu
Kód: Vybrat vše
na konzoli v řádu jednotek procent, tedy nic výrazného, co by bránilo rutinnímu použití.

Podotýkám, že jsem neprováděl žádná srovnání, žádné přepojování komponentů, ze zkušenosti vím, jak je to ošidné.

Co jsem poslouchal: alespoň několik titulů - to vše *.flac 16/44.1 (vesměs vlastní rukou ripováno)

What My Momma Told Me z CD Come On in This House - Junior Wells
Katrina z CD Slow Train - Hans Theessink
Nice Work If You Can Get It z CD Pocta G. Gerschwinovi, hraje Havelka a Melody Makers - nahráváno direct to lampový Studer dvěma mikrofony - úžasná záležitost!
Toccata a Fuga in D minor z CD Organ Works - hraje Jiří Reinberger
Symphony No.9 in D minor, op.125... Berlínští symfonikové, diriguje H. von Karajan - nahrávka z 80 let

dále dva snímky ve formátu 24/192 - rip vinylu
Stolen Car z CD/LP desky Interstellaries - Mylene Farmer & Sting
Laughs And Jokes And Drinks And Smokes z CD/LP Tracker - Mark Knopfler
IMG_1948.jpg
Celkvý pohled při produkci
IMG_1948.jpg (119.38 KiB) Zobrazeno 399 krát

Snažil jsem se pokrýt většinu žánrů, akustické i elektrické nástroje, velká hudební tělesa.

A teď nějaké hodnocení. Ač trochu básník, nebudu plkat o zhmotnění muzikantů, lokalizaci a podobně, to pro mne není důležité, rád přenechám případným dalším posluchačům.
Co mne překvapilo, byla totální suchost zvuku, vlastně nebylo zdánlivě nic slyšet. Trochu jsem si připadal jako ve studiu, kde po nabrání kapely se to "pustí" jak to je, nasucho. Dobře se mi to poslouchalo, zvuk neunavuje, hraje to hezky i potichu, to je pro mne důležité.

Zbývá jediné, trochu to celé změřit, odstupy, zkreslení, atd atd.
Zatím mám jen zvukovou kartu UR-22, 24/192. Zkusím si s ní pohrát, co dovede. Nastává čas honění miliontin procent zkreslení, uzavřených zemních smyček, bude legrace...
petrh

Předchozí

Zpět na Zesilovače