Linux - Audio playback s DRC pomocí Open Source Softwaru

Re: Linux - Audio playback s DRC pomocí Open Source Softwaru

Příspěvekod kryton » pát 11. led 2019 11:55:41

2 vma: Subjektivní zmínky o zvuku je nutno brát jako výzvu k vlastnímu vyzkoušení, ne jako dogma. Abych to nějak přirovnal, tak je to stejné, jako když při výběru laku máš už vybranou barvu a řešíš jestli zvolit lesk nebo polomat. Vyzkoušej si to, a rozhodni se podle vlastních preferencí a vlastního kontextu. Použij to, co se ti bude víc líbit, pokud rozdíl neuslyšíš, je to pak jedno, co zvolíš. Obecně lze říci, že JRiver Media Center je kvalitní řešení. O mé preferenci Linuxu a MPD platí cimrmanovská parafráze "jsou tam rozdíly, které krytona dráždí, ale mnozí z vás si jich ani nevšimnou". :-)
Linux/MPD/Brutefir (DRC - Rephase), klient MAFA -> ALSA(32b) -> USB3.0 -> ADI 2 Pro DAC (XLR) -> BVA PRE1/PA300SSE (XLR) -> VMA I Evo, Kabeláž: Belkin Premium USB, Sommer Cable Albedo XLR, reprokabel RG213
kryton

Příspěvekod vma » pát 11. led 2019 13:16:10

Akurát mi prišlo 2x Futro S900. Keďže nie som doma, tak som len skúsil spustiť Daphile a Lubuntu z kľúča. Obe zvláda. Ak bude doma čas a chuť, tak skúsim Daphile. Je tam m2SATA 2GB, tak skúsim tam dať Turnkey linux a Jriver. Čo sa týka testovanie, chýba mi trpezlivosť a aj sluchová pamäť. A to nehovorím o starých ušiach.
RPi3-LMS - Rpi2-piCore - (USB)DacMagicPlus - BVA PRE1 - BVA PA300SSE - VMA-II REV
vma

Příspěvekod kryton » pát 11. led 2019 16:13:37

2 vma: Jen pro představu, jak je to s těmi zvukovými preferencemi v této oblasti. - Moje preference (MPD/Daphile) se třeba liší i podle toho, jak byl vytvořen DRC filter (stejný výsledný průběh, jiný postup tvroby DRC filtru). Daphile je celkově světlejší a detailnějsí, ale ve spojení s DRC filtrem, který byl vytvořen se ziskem a teprve následně utlumen pomocí Master Volume v Rephase na zisk 0dB, zní mírně synteticky (narozdíl od MPD, které tím, jak je méně detailní na výškách problém zamaskuje). Když jsem DRC filtr předělal tak, aby byl vytvořen rovnou se ziskem 0 bez nutnosti následného útlumu, tak syntetičnost u Daphile odpadla, ale zůstala větší detailnost a lepší lokalizace (Daphile na dvou serverech, clock ACPI_PM, snížená frekvence CPU, vzdálený resampling a decoding). Tož tak. Je tam obrovské množství stupňů volnosti.

EDIT: Po opakovaném dlouhotrvajícím poslechu musím bohužel upřesnit, že i v tomto nastavení má Daphile jistou syntetickou příchuť v horní polovině spektra. Ta na jedné straně sice zvýrazňuje kontury a tím zatraktivňuje předozadní lokalizaci, na druhou stranu celek působí méně přirozeně a realisticky než u MPD řešení (obojí s DRC přes Brutefir). Patrně jde o vlastnost Daphile. Zůstávám tedy u MPD.
Naposledy upravil kryton dne ned 13. led 2019 13:12:37, celkově upraveno 1
Linux/MPD/Brutefir (DRC - Rephase), klient MAFA -> ALSA(32b) -> USB3.0 -> ADI 2 Pro DAC (XLR) -> BVA PRE1/PA300SSE (XLR) -> VMA I Evo, Kabeláž: Belkin Premium USB, Sommer Cable Albedo XLR, reprokabel RG213
kryton

Příspěvekod dkdkdk » pát 11. led 2019 18:25:00

vma: a co ti vadí na nynějším řešení LMS+picore klienti ? ...tedy asi kromě toho, že LMS jedeš na RPi, což teď můžeš přesunout na Futro.
dkdkdk

Příspěvekod vma » sob 12. led 2019 11:31:45

2 dkdkdk - čo mi vadí? V podstate iba jedna vec. Potreboval by som buď dobrý a ľahko vypínateľný alebo prepínateľný ekvalizér alebo ešte lepšie DRC s Brutefir. Ekvalizér na piCore sa mi nepáčil a nedokázal som cez neho prehrávať DSF súbory. Na Volumiu to fungovalo podstatne lepšie ale zase sa mi nepáčilo, že je to postavené na MPD. Som zvyknutý na LMS.
Keď som skúsil DRC s Brutefir pluginom pre LMS podľa návodu Archimaga, nefungovalo to. Mal som iba skúšobné súbory, ktoré sú súčasťou Brutefir pluginu pre LMS. Takže sa musím pustiť do štúdia REW a Rephase, urobiť merania a skúsiť Brutefir najskôr na Daphile, kde stačí iba nahrať súbory - netreba ho konfigurovať. Ak to tam pôjde, tak by som to skúsil na Raspberry s LMS ešte raz. Moja myšlienka je, urobiť všetko na strane servera LMS a player bude oba prehrávať.
Včera som spojazdnil Daphile a trocha porovnával - na prvé počutie je to rovnaké s piCore. Resampling funguje na Daphile aj na 192000, na piCore iba 96000. Daphile štartuje podstatne pomalšie - aj keď je tam m2SATA 2GB karta, nejako má problém spojiť sa s externým LMS, ktorý beži na pôvodnom Rpi. Mám dve S900-ky a tak by som mohol LMS nainštalovať na druhý, prípadne pripojiť HDD k playeru, ale neviem, kedy budem mať čas.

Záver: Znova bežím na piCore, pretože sa mi nechce čakať, kým sa Daphile spojí s LMS. Ak by som sa nudil, skúsim asi na druhom PC nainštalovať LMS, či to bude rýchlejšie. Prípadne LMS a player na jednom PC. Alebo Futro LMS a Rpi piCore - to je asi najrozumnejšie - podľa Tvojho návrhu.
RPi3-LMS - Rpi2-piCore - (USB)DacMagicPlus - BVA PRE1 - BVA PA300SSE - VMA-II REV
vma

Příspěvekod dkdkdk » sob 12. led 2019 11:57:16

vma: v době přechodu z přehrávání hudby z dig. souborů na CD jsem vlastně končil na LMS (nějaký Asus Atom jako server, Rpi jako klient). Po nastavení dle https://soundcheck-audio.blogspot.com/ to bylo to nejlepší, co jsem slyšel i když byla jako zvukovka použita jen Hifiberry DAC.
Na zmíněném blogu lze najít podrobný základní 5.dílný návod + další doplňující (konfigurace USB, použití ext. síťovky, SOX, RealTime kernel, atd. atd.).
Brutefirem se nezabýval, možná by stálo za to napsat mu, zda by téma nezpracoval, popř. skloubit to s Krytonovým návodem.
Bude to chtít možná hodně zkoušení, možná to klapne na první dobrou. Nápad s prvotním vyzkoušením u triviálnějšího Daphile je fajn.
Osobně do toho už nejdu. Rpi (nainstalovaný Moode) používám jen občas na podkres nějakým web rádiem, hlavní zdroj je u mě CD.
dkdkdk

Příspěvekod vma » sob 12. led 2019 12:10:22

2 dkdkdk - tak som neodolal, mám ešte trochu čas a tak som urobil z Daphile LMS. No keď som pozrel do setupu, tak som zistil, že som si nepomohol. Brutefir a resampling fungujú iba pre audio výstup. Teda Daphile nevie to urobiť na strane servera ale iba playera. Ibaže som niečo prehliadol alebo nepochopil.
vma

Příspěvekod kryton » čtv 17. led 2019 22:16:55

vma píše:2 dkdkdk - tak som neodolal, mám ešte trochu čas a tak som urobil z Daphile LMS. No keď som pozrel do setupu, tak som zistil, že som si nepomohol. Brutefir a resampling fungujú iba pre audio výstup. Teda Daphile nevie to urobiť na strane servera ale iba playera. Ibaže som niečo prehliadol alebo nepochopil.

Daphile UMÍ resampling na straně serveru. Minimálně tehdy pokud na playeru i serveru běží Daphile. Kombinaci Daphile vs čisté LMS jsem nezkoušel. Brutefir ale na druhé straně běží vždy na straně playeru.
kryton

Příspěvekod vma » pát 18. led 2019 9:01:35

2 kryton - ďakujem za vysvetlenie. Teraz bežím v kombinácii LMS na Rpi (max2play) a player Futro s Daphile. Skúšam resampling, na prvé počutie je to rovnaké ako keď je tam Rpi so piCore playerom bez resamplingu. Aký je rozdiel medzi "Resample PCM to max rate" a "Resample PCM to max sync rate"? Dá sa nastaviť aby to robilo resampling iba z 44.1kHz a vyššie frekvencie nechalo bitperfect? Ďakujem.
vma

Příspěvekod kryton » pát 18. led 2019 10:20:01

vma píše:2 kryton - ďakujem za vysvetlenie. Teraz bežím v kombinácii LMS na Rpi (max2play) a player Futro s Daphile. Skúšam resampling, na prvé počutie je to rovnaké ako keď je tam Rpi so piCore playerom bez resamplingu. Aký je rozdiel medzi "Resample PCM to max rate" a "Resample PCM to max sync rate"? Dá sa nastaviť aby to robilo resampling iba z 44.1kHz a vyššie frekvencie nechalo bitperfect? Ďakujem.

Sync rate znamená celočíselný násobek originální frekvence. Pokud nastavím max rate na 96kHz a resampling na max sync rate, tak se 44.1 resampluje na 88.2, 48 na 96 a 88.2 a 96 se resamplovat nebude vůbec.
kryton

PředchozíDalší

Zpět na Digitál (Zdroje signálu, HTPC, DAC a DSP)...