Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod mrba » stř 02. pro 2020 20:01:36

Moja predstava o úplnom audioreťazci pre väčšinu bežných prípadov (výnimky pripúšťam), je na nasledovnom obrázku.
Audioretazec.jpg
Audioretazec.jpg (45.07 KiB) Zobrazeno 2727 krát


Ako dôležitý komponent je tam ucho, ktoré zabezpečuje tok informácií do mozgu, kde vznikajú vlastné sluchové zážitky.

Cca pred rokom som našiel celkom zaujímavú webstránku s audiometriou, ktorá sa veľmi podobala tomu, čo som si z minulosti pamätal, keď som bol na meraní na ORL. Výhodou je, že obsahuje aj vlastnú kalibráciu.
Ale aj keď sa presne nepodarí, malo by to mať vplyv len na posun všetkých hodnôt hore či dole, ale porovnanie jednotlivých frekvencií by vo väčšine prípadov malo zostať zachované. Premeral som členov domácnosti a bolo to celkom zaujímavé.

Ak by ste boli niekto ochotný a zverejnili ste svoje meranie, mohli by sme porovnať, ako je to tu na fóre s týmto komponentom.

Svoje merania prikladám.
Audiograms02.jpg
Audiograms02.jpg (181.05 KiB) Zobrazeno 2727 krát
Naposledy upravil mrba dne pon 01. bře 2021 21:32:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mrba
 
Příspěvky: 1270
Registrován: čtv 22. zář 2016 20:30:30
Bydliště: Bratislava

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod BVa » čtv 03. pro 2020 13:39:38

Tak som si to vyskúšal na sluchátka, staré štúdiové AKG K140 a skutočne v tichu, iba L a R samostatne :)
Přílohy
audio.png
audio.png (90.14 KiB) Zobrazeno 2676 krát
PC, DAC D10B, PRE1, PA300SSE, 12"bas+ 1" driver, Sandhorn by MaBat
BVa
 
Příspěvky: 570
Registrován: pát 23. zář 2016 16:43:49

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod mrba » čtv 03. pro 2020 14:51:29

Ja som pred rokom meral na staré Philips SHP-2500.
Vyskúšal som teraz cez AKG K371, tiež v tichu iba L a R.
audiometriaLR01.jpg
audiometriaLR01.jpg (70.88 KiB) Zobrazeno 2657 krát

Na 2x sa dá odmerať aj s menšími rozostupmi, ale to základné v podstate pre informáciu stačí.
(lepšie to žiaľ nebude :( )
audiometriaLR02.jpg
audiometriaLR02.jpg (74.34 KiB) Zobrazeno 2657 krát
Uživatelský avatar
mrba
 
Příspěvky: 1270
Registrován: čtv 22. zář 2016 20:30:30
Bydliště: Bratislava

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod mrba » čtv 03. pro 2020 17:15:10

Vyskúšal som ešte prehrávať čisté sinusové tóny z testovacieho CD focalu cez foobar2000 raz cez sluchátka AKG a raz cez reprobedne Focal.
Hlasitosť som uberal tak, aby to bolo na hranici jasnej počutelnosti. Výsledok v grafe.
Přílohy
audiometriaS01.jpg
audiometriaS01.jpg (64.95 KiB) Zobrazeno 2635 krát
Uživatelský avatar
mrba
 
Příspěvky: 1270
Registrován: čtv 22. zář 2016 20:30:30
Bydliště: Bratislava

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod audafreak » pát 04. pro 2020 15:51:10

Když jsem byl na jaře na audiometrii, lékařka mi sdělila, že mám sluch vzhledem ke svému věku velmi nadprůměrný, čímž mne ale stejně nepotěšila, protože jsem tam byl právě kvůli jeho náhlému zhoršení a rozvoji tinitu (šum od 11kHz výše), který mi silně maskuje vyšší tony. A levé ucho je teď o 8dB níž než pravé. Velmi jsem začal vnímat různé změny toho, co a jak slyším, a co jsem slyšel předtím, třeba před týdnem, jak se to mění a co s tím mozek dělá, hodně jsem se tím naučil.
Audiometrii si dělám doma průběžně sám a v historii vidím změny. A ta špička na 2kHz je tam vždy, což mi zase vysvětluje, proč potřebuji při reprodukci trochu ubrat středy, aby mi to nevadilo. Moje profi aktivní monitory hrají default zcela rovně 18Hz-22kHz při poklesu -3dB s minimálním zvlněním a zkreslením (jen měření, místnost to samozřejmě změní) na rozdíl od většiny hifi které jsou více či méně V-shape. Takže oceňuji DSP. Pro mne super vychytávka.
Přílohy
obrázek_2020-12-04_152425.png
obrázek_2020-12-04_152425.png (89.32 KiB) Zobrazeno 2579 krát
Uživatelský avatar
audafreak
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 24. zář 2020 16:03:52

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod ja-kub » pát 04. pro 2020 20:50:55

Veľmi zaujímavá téma - díky ! Skúsil som sa i ja premerať....Akg K701 a moje uši... Čo je zaujímavé tých 8k som najlepšie počul.....
Přílohy
obe.png
Obe uši
obe.png (70.01 KiB) Zobrazeno 2616 krát
Prave ucho.png
Pravé
Prave ucho.png (70.14 KiB) Zobrazeno 2616 krát
Lave ucho.png
Ľavé
Lave ucho.png (70.05 KiB) Zobrazeno 2616 krát
Ubuntu 24.04->JRiver MC27 (64bit)->USB Diy ->Topping E50-> BVAudio PRE1 -> BVAudio PA300SSE ->STH12 by Indian
3 boomkilery, 5x photoecho matrix, Laaksum EVO 5x8, 2 ks Laaksum EVO 3x3 - Akustiku vyladil Ing. Martin Vitvar (Check)
Uživatelský avatar
ja-kub
 
Příspěvky: 316
Registrován: pát 30. zář 2016 12:27:00
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod Oscarossa » ned 28. úno 2021 21:50:30

Zaujímavé, vďaka... (Audio-technica m40x)
Přílohy
2021-02-28 21_13_05-Online Hearing Test & Audiogram Printout.png
2021-02-28 21_13_05-Online Hearing Test & Audiogram Printout.png (87.04 KiB) Zobrazeno 2530 krát
Tidal->ZOTAC CI642(Roon->Dirac DLP)->RME-ADI-2-DAC->DPA 330 mkIV->Acoustic Energy NEO 3
Oscarossa
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. zář 2020 9:14:20

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod dhaman » pon 01. bře 2021 11:16:31

super tema diky vecer skusim aj ja,
ja-kub: 8k mozno preto lebo AKG 701 maju peak okolo 8k viz:
Obrázek

https://diyaudioheaven.wordpress.com/he ... /akg/k701/
OB 4 pasmo ala Linkwitz | Wiim pro + Chord mojo2 | ASP vyhybka | 6xHYPA10 + 4xHYPA17
Uživatelský avatar
dhaman
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř 26. říj 2016 13:13:18
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod Kuba4 » pon 01. bře 2021 11:18:01

NTB a přímo sluchátka Beyerdynamic DT 990 Pro
Přílohy
audiogram.jpg
audiogram.jpg (84.22 KiB) Zobrazeno 2493 krát
Marantz CD-17, PM-16 Casea, DUAL CS-529, JBL 4430
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K1000
Uživatelský avatar
Kuba4
 
Příspěvky: 1013
Registrován: pon 24. říj 2016 10:26:58

Re: Ucho - predposledný komponent audioreťazca

Příspěvekod dhaman » pon 01. bře 2021 20:06:29

Prikladam aj ja (AKG K701)
audiogram-2021-03-01.png
audiogram-2021-03-01.png (95.78 KiB) Zobrazeno 2458 krát
OB 4 pasmo ala Linkwitz | Wiim pro + Chord mojo2 | ASP vyhybka | 6xHYPA10 + 4xHYPA17
Uživatelský avatar
dhaman
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř 26. říj 2016 13:13:18
Bydliště: Banská Bystrica

Další

Zpět na Co se nevešlo jinam - všeobecné principy & praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků