Co byl pro vás největší „a-há“ moment v hifi?

Diskuse o všem možném i nemožném... (v souladu s pravidly fóra)

Co byl pro vás největší „a-há“ moment v hifi?

Příspěvekod cough » čtv 26. říj 2017 13:35:08

Co byl pro vás největší „a-há“ moment (nebo třeba taky „zjevení“, padnutí čelisti, zkrátka „tykokso“ efekt :) ) v hifi v širším kontextu hifi, hudby, nahrávek? Respektive těch momentů asi bylo asi více takže klidně do toho… Zejména v tom, co vás posunulo dopředu ve vnímání hudby a zvuku… no a když k tomu napíšete proč a podrobnosti tak to nebude na škodu…

Já se podělím o 10 takových zážitků:

1. Vivaldiho 4 roční období v Tykonu v roce 1994. Vlastně mně to nasměrovalo na poslech klasické hudby… Dodnes tu nahrávku hledám v full-res CD formátu. Mám to někde v mp3 ale nejsem si jistý jestli je to ono. Salzburg Chamber Orchestra. Vydavatelství Tring. Doplněno o Vivaldiho flétnový La notte koncert z op. 10.

2. Slyšení Matrix BW801 v Tykonu (?1995) na nějakém Marantzu (?). Dead can dance a jejich Toward the Within. Dnes bych kolem toho prošel asi bez povšimnutí… ale tehdy to na mně dojem udělalo.

3. Tannoy Westminster/Dali Detal + Gravity 100W v áčku, studio Tykon, tak 1997(?) Znělo to naprosto uvolněně… Poté mnohokrát slyšené Westminstry už nikdy nebyly o tomtéž…

4. DPA audio a BW Matrix 801 ve Šmilovského ulici – tak odhadem v roce 1998(?) – konečně mám možnost slyšet svoji oblíbenou hudbu jak to dává smysl na rozdíl od těch všech zkreslených (“muzikálních”) aparatur z výstav a hifitudií. Začínám chápat vo co go… A jak je to vlastně v realitě s poslechovými kompetencemi těch co píší o hifi a hifi prodávají...

5. První vlastní nahrávka na Pražském hradě - pár let po roce 2000 – sbor a smyčcový orchestr přes široké kardioidy Schoeps MK21 – aneb kam se poděla ta krásná ambience toho, co jsem slyšel naživo, versus to, co jsem pak slyšel na nahrávce… tak kde jste mi schovali ambienci? aneb jak je vše jinak…

6. V souvislosti s předchozím - MBL Extreme 101 v Mnichově – aneb pochopení toho, jak krásně vzdušné výšky hrají bedny co umí hrát do 11 kHz – aneb co dělají odrazy z místnosti – aneb jak muzika, která končí někde na 5 kHz odražená všesměrově do místnosti vytvoří iluzi “étericky-stratosférických”” výšek… ale je to jen superpozice sálu zachyceného v nahrávce na akustické vlastnosti poslechové místnosti. Pro některé typy nahrávek a nástrojů však velmi působivé…

7. Tomtomův inwall, který navrhnul coffee před mnoha lety, navíc tehdy slyšený v té době provizorních podmínkách po instalaci na elektrické straně aby to hrálo (16 bitová zvukovka soundblaster s digi regulací hlasitosti (tzn. tak v 8 bitech!), analogově ládovaný Behringer DCX2496, PA03 chipamp LME zesilovače), v naprosto nezatlumené místnosti (s výjimkou stropu)… Zkrátka provizorium, aby to hrálo. Po pár sekundách poslechu: „Wow, to chci takyyyy!!!“

8. Prezentace 10.2 multikanálu na takto udělaných nahrávkách (Zeilinsky, Vette, Dabringhaus) na Klangbilder. Odrazy z vrchu jsou asi nutnost… Aneb jak rekonstruovat správně původní zvukové pole v koncertním sálu či kostelu. Jen kdyby těch nahrávek nebylo jak šafránu…

9. Japonsko-Korejské “konsorcium” s vintage hifi v Mnichově, několik let po sobě. I přes všechna slyšená negativa (zkreslení) uvědomění si, jak je důležité mít velký poslechový prostor pro vytvoření plnorozsahové iluze sterea a zároveň, že je zřejmě potřebné mít kontrolovanou směrovost dostatečně nízko, v tomto případě uskutečněnou přes obrovské zvukovody (byť dnes to jde lépe, jen to nikdo buď neumí nebo nechce).

10. Harnoncourt poprvé naživo v Musikverein – v roce 2000 – Haydnovy symfonie. A pak opravdu mockrát naživo během těch let až do jeho posledního koncertu… A samozřejmě John Eliot Gardiner s Orchestre Révolutionnaire et Romantique poprvé naživo v Musikverein – Beethovenova 2 a 3 symfonie – v roce 1999. A pak opět mockrát naživo…
cough
Administrátor

Re: Co byl pro vás největší „a-há“ moment v hifi?

Příspěvekod PMA » čtv 26. říj 2017 15:09:18

1. Výstava HiFi Expo 1969 Praha U Hybernů

2. Studio Rudolfinum Supraphonu, 1977, Studer A80, stůl Neve a repra Tannoy - ukázka nesmyslnosti domácího hifi mě determinovala na dalších 25 let

3. JM Lab Utopia + monobloky Accuphase (asi M1000) koncem 90-tých let na hifi výstavě v Praze

Pak už asi nic.
Dispre-JFET classic, ExtremA openloop power buffer, CNO-T25 repro
PMA

Příspěvekod kryton » čtv 26. říj 2017 16:21:32

1) Praktická dlouhodobá zkušenost s Digital Room Correction (ve spojení s úpravami místnosti na akustické straně) ukázala, že bez řešení místnosti na akustické a/nebo na elektrické straně je poslech v domácích podmínkách o ničem. To samo o sobě bylo jasné vždy, ale teprve DRC umožnila snadnou praktickou implementaci. V praxi je bohužel důsledné řešení pouze na akustické straně prakticky nerealizovatelné, pokud není k dispozici místnost výhradně pro účely poslechu (dostatečně velká - tedy alespoň nad 20m2). Nevýhoda tohoto poznání je jediná - audio instalace bez této optimalizace jsou pro mě už pro soustavný poslech nepoužitelné (člověk až žasne co člověk slyší u některých prodejců, i když jsou použity objektivně kvalitní komponenty).

2) Opět souvislost s DRC. Zkušenost, co udělá ze zvukovým obrazem změna vyvážení středních kmitočtů (celého pásma) oproti krajům pásma o 2 desetiny dB. Dostanete zcela jiný zvuk, přestože na kmitočtové charakteristice zobrazené v běžném měřítku rozdíl opticky ani nezaznamenáte. Od té doby beru s rezervou zvukové rozdíly mezi jinak kvalitními modely reprosoustav.

3) 20 let opakovaně potvrzovaná realita, že digitální transport je rozhujícím způsobem zodpovědný za celkový zvuk digitálního zdroje signálu (přestože v posledních 10 letech vliv transportu u moderních převodníků pomalu klesá, stále je podstatný)

4) Poznání, že vlivy na zvuk, které jsou v čase T všeobecně považovány za neexistující technický nesmysl se mohou v čase T+10 let stát mainstreamově přijímanou daností, o níž vás bude přesvědčovat nejeden kovaný odborník, zhusta stejný, který vám v čase T za to samé nasazoval psí hlavu.
Linux Debian - MPD (resampling SRC 176.4kHz, DRC via Brutefir/Rephase, clock acpi_pm) -> ALSA(32b) -> USB3.0 (NEC) -> ADI 2 Pro DAC (XLR) -> BVA PRE1/PA300SSE (XLR) -> VMA I Evo, Kabeláž: Belkin Premium USB, Sommer Cable Albedo XLR, RG213
kryton

Příspěvekod ja-kub » čtv 26. říj 2017 19:21:41

1. Slepý test preampov u pána Buntu v Trnave. Neopakovateľný zážitok a hlavne až tam som si skutočne uvedomil silu slepého testu. Rozdiely medzi preampami obrovské, keď som videl že hrá A, potom B a potom C - by som sa aj pobil že povedzme A je naj a rozdiely sú obrovské. No keď som nevidel ktorý to je, už to bolo o inom. Zrazu rozdiely neboli také. Jedine Slimák vedel identifikovať preampy....
2. Posluch u Cougha ešte na Betonových repro v spojení s 3x DPA 222 a Aktívnou výhybkou Behringer. Prepojené káblikmi ktoré mal spojené čokoládkou :-) a hralo to i napriek tomu :-)
3. Posluch u bubuxina v jeho malej šmikni :-)
4. Posluch u Cougha na jeho inwall repro = a-há
5. DRC prostredníctvom pluginu math audio Room EQ a neskor REW....
Win10 ->JRiver MC23 (64bit)->USB Diy ->Casea Lynx -> BVAudio PRE1 -> BVAudio PA300SSE -> BVAudio PA300SE ->BVAudio F3B
3kW oddeľovák á la BUBUXIN
Sony CDP-XA30ES mod. by Casea
ja-kub

Příspěvekod Kuba4 » čtv 26. říj 2017 20:23:49

Mám asi více hifi chvil, vzpomenu na 3 takové s efektem:

1. Nákup a radost z užívání stolního i přenosného MD rekordéru v říjnu 96, velký posun v nahrávání

2. Registrace a užívání ebay.de před Vánocema 2004, pro mne velké otevření očí v cenách hifi

3. Lubošem na koleně postavená elektrostatická sluchátka s výborným zvukem za normální peníze v roce 2012
Kuba4

Příspěvekod slimak » pát 27. říj 2017 13:02:27

Najsilnejším momentom u mňa bolo počuť v r. 2004 u BV jeho zostavu s reprami F3.
slimak

Příspěvekod Fantomas » stř 01. lis 2017 14:31:55

1. Po prejdení z lacných "hifi veží" na seriózne hi-fi som konečne začul a porovnal ako znelo na starom systéme skreslenie zvukového signálu a zlievanie zvuku pri hlasnej dynamike.

2. Na hi-fi výstavách som si overil, že dizajn repro nevytvára zvuk. Na niektorých úžasných hi-fi zostavách po vypočutí vlastných nahrávok, ktoré dobré poznám klesol "prejav" tak o stupeň dva k horšiemu. To bolo veľké a-ha pri tom ako výrobcovia používajú pre konkrétnu zostavu im pasujúce hi-fi nahrávky. Len dodám, že nešlo po zvukovej stránke o zlú nahrávku ale o orchestrálnu prezentáciu - teda preverenie celého spektra/priestoru.

3. Poznanie, že mám rád mierne skreslenia zvuku. Nemyslím brutálne skreslenia a deformáciu signálu ako pri bode 1. Aj vďaka tomu mi vyhovuje počúvať aj cez elektrónkový zosilňovač. Lebo (mierne) skreslenie je všade - končiac v akustike miestnosti. Takže absolútne sterilný analytický a neskreslený zvuk neexistuje a je to iba o preferencii.
Fantomas

Příspěvekod WaVe_99 » stř 08. lis 2017 3:41:36

Asi když jsem poprvé slyšel "slušnější" sestavu v Belgické - Epos M12.2 na Creek. To už je let :-) A pak samozřejmě, když jsem ve Svárově slyšel, co udělá se zvukem akusticky upravená místnost... A Šroll Lyric na výstavě kdysi dávno. Brada mi nejvíce spadla v té akusticky upravené místnosti...
WaVe_99

Příspěvekod Jiri » pon 05. bře 2018 10:28:35

Při hledání špičkového digitálu jsem běhěm pár let toho vyzkoušel docela hodně (z těch drahých např. Meitner MA-1, ROCKNA WaveDream DAC, Audionet VIP G3 s EPS) a vybral jsem DAC Sroll Epos mk2 s odladěným transportem v podobě Intel NUC (sw MPD pod linuxem) protože to prostě hrálo nejlépe a přitom byl zdaleka nejlevnější.
Před týdnem jsem měl možnost na své aparatuře slyšet zdroj MSB The Analog DAC s PowerBase (cca 12tis EUR). Čekal jsem zvukové rozdíly v rámci nuancí ale byl jsem překvapený jak ještě výrazně přirozeněji může znít digitál (dokonce i CD formát 16/44). Smekám před konstruktéry z MSB Technology.
Sroll Epos mkII -> Sroll Rhythm -> Vivid B1
Jiri

Příspěvekod davidhighend » pon 05. bře 2018 12:19:00

Pro mne jednoznačně slepý test. Pak přišlo přijmeme probuzení.
JRiver MC22->Audioquest Carbon USB->RME ADI 2DAC->audioTruth Emerald XLR->Sveda Audio Dapo<- dSound Power cable.
davidhighend

Další

Zpět na Blábolna