Topping PRE90

Re: Topping PRE90

Příspěvekod blesk » sob 04. úno 2023 10:04:45

Do istej miery urcite. Stale vsak sam aj ty sam pocujes rozdiely aj u dvoch vyborne merajucich zariadeni a su tu a vznikaju z napr: Benchmark LA4, AHB2, Holo Audio Serene, Mola Mola Tambaqui, Kaluga, Purifi Eingentakt…
2x iFi iSilencer>Audio PC+Daphile+DRC>Topping HS02+Shanti LPS>Rockna Wavedream Signature Balanced>Canor AI 1.20>Marten Django XL, 230V:Torus TOT Max modif,Furutech,Viablue,Viborg,prepoje:DYI RCA,Audioquest
blesk
 
Příspěvky: 1212
Registrován: stř 30. lis 2016 8:10:39

Re: Topping PRE90

Příspěvekod cough » ned 05. úno 2023 11:05:30

kryton píše:PS: DAC za 7 tisíc, preamp za 12 tisíc, konec za 24 tisíc. Začíná období low cost hifi pro nejvyšší nároky. :-)


Wow! Vlastně neexistuje lepší bonmot, jak sžíravě poukázat na současný stav a historii oboru audio/hifi. Je to přesně jako s tou z poloviny naplněnou sklenicí vody: je zlé, že je z poloviny prázdná či skvělé, že je z poloviny plná?

Takže v roce 2023 - konečně - oslavujeme, že teda už... už... teď konečně ZAČÍNÁ období low cost hifi pro nejvyšší nároky. Konečně v roce 2023... už ... už...

A hentoto - to co to bylo celá ta desetiletí před tím? To bylo co?

Copak?

Historie nás nezajímá?

Proč ne?

Copak?

Proč si nepřipomenout jak:

Objektívne nebolo počuť?
Kritickým myslením a skutočným overovaním
?
Očima na monitoru...
Celá ta desetiletí...
Technici a odborníci mají vše pod kontrolou myslením meraním objektívne.... myslením verí...
a vše ostatní je ... objektívne vylúčené... halucinácie...

V roce 1992...
V roce 2002...
V roce 2012...
V roce 2022...

A když na to dojde v roce 2023, tak je stále třeba neskutečného úsilí a peněz, aby to, co leze z hifi aparátu připomínalo (alespoň vzdáleně) orchestr.

A dál? Co bude dál?

Slovy klasika: jedeme dál močálem černým kolem bílých skal. Dnešní nastupující generace poslechových analfabetů (to sou ti, o nichž se to zatím veřejně neprofláklo a kteří mají v audio/hifi jakýsi inovační potenciál) sice ještě plně nenajeli na rétoriku myslením-meraním-objektívne-vylúčené-halucinácie (kterou v skrytu duše obdivují), avšak soudě nejen dle jejich nadšení při poslechu nahrávek s DR4 je zřejmé, že se podstatných slyšitelných inovací v oboru/audio jen tak nedočkáme...

V posledních desetiletích to byly v hifi inovace umožněné inovacemi v sousedních oborech - IT - a DSP/DRC/EQ, lacinější základní měření a vyhodnocování nebo čistě ekonomická inovace (úspory z rozsahu, lacinější výroba a větší objem) a core inovace v audiu... ? Slyšitelná a podstatná inovace v core audiu? Na obrazovce monitoru objektívne nie je počuť. A být celoživotní poslechový analfabet není pro audio profesionála ani v roce 2023 překážkou. Není to bug, je to feature.

A když se nějakou shodou náhod podaří dát do kopy pár něco (pár výrobků), co po všech těch desítkách let myslenia a merania nehraje jak z prdele a nestojí majlant, tak to v roce 2023 oslavujeme. Je opravdu v roce 2023 co oslavovat?

Je to přesně jako s tou z poloviny naplněnou sklenicí vody: je zlé, že je z poloviny prázdná či skvělé, že je z poloviny plná?

Amen.
Uživatelský avatar
cough
Administrátor
 
Příspěvky: 1203
Registrován: stř 21. zář 2016 19:20:07

Re: Topping PRE90

Příspěvekod bogi » ned 05. úno 2023 13:18:27

> A když na to dojde v roce 2023, tak je stále třeba neskutečného úsilí a peněz, aby to, co leze z hifi aparátu připomínalo (alespoň vzdáleně) orchestr.

Ivo, nacrel si do velmi komplexnej temy, ktora uzivi samostatne vlakno, ak sa dalsi pripoja.
Aby "to, co leze z hifi aparátu připomínalo (alespoň vzdáleně) orchestr", ku tomu nestaci DAC, preamp a koniec. Suvisi to so sirokou a komplikovanou temou, akym sposobom sa vyrabaju nahravky. A tiez to suvisi s posluchovym priestorom. A tiez to suvisi s posluchacom. Vacsina ludi nepocuva klasiku, ale "umele" nahravky pop music.

> A když se nějakou shodou náhod podaří dát do kopy pár něco (pár výrobků), co po všech těch desítkách let myslenia a merania nehraje jak z prdele a nestojí majlant, tak to v roce 2023 oslavujeme. Je opravdu v roce 2023 co oslavovat?

kryton poukazal na to, ze kvalitnejsi hudobny zazitok (posudenie je individualne, lebo naroky ludi su rozne) je dnes mozne dosiahnut za ovela menej penazi, nez v minulosti. Z takeho globalneho pohladu, aky si nacrtol, ide naozaj len o ciastocne naplneny pohar, ale preco zlepsenie v casti pohara nepochvalit.

Prevazna vacsina konzumentov hudby nema vyssie naroky na kvalitu, teme kvality reprodukcie ani nerozumie - svoj cas venuju inde a je to samozrejme ok, ked sa venujku napr. rodine, alebo inemu konicku. Potom su tu ludia, co o kvalitu maju zaujem, avsak nemozu ci nechcu investovat do audio retazca viac penazi. Ine zivotne priority to nedovalia, audio je "len" hobby a zakladnejsie veci maju vyssiu prioritu. Pre tuto kategoriu ludi je znizenie cien dobrou spracou.

> V posledních desetiletích to byly v hifi inovace umožněné inovacemi v sousedních oborech - IT - a DSP/DRC/EQ

V poslednych 10 rokoch intenzivnejsie sledujem temu DAC. Asi sa zhodneme, ze zvuk, co dnes ide z krabiciek za par sto EUR, volakedy siel z masiniek za viac tisic. Znizeniu cien samozrejme pomohol pokrok vo vyrobe, ktory si nazval ekonomickou inovaciou, avsak je tu aj pokrok v rieseniach jednotlivych komponentov - napr. v oblasti USB rozhrania DACov (aj noveho I2S), v technikach eliminacie jitteru a v oblasti zlepsenia izolacie DACu od rusenia zo zdroja signalu aj napajacieho zdroja. Riesenia boli aj pred 10 rokmi, ale boli komplikovanejsie (externe hodiny pripojene ku DACu za ucelom znizenia jitteru...). Ku zlepseniu kvality neprispeli az tak nove DAC chipy - nove generacie vznikaju tak raz za desat rokov. Ale ked sa tak stalo, tiez to prinieslo zlepsenie (Sabre, AKM).

> Je to přesně jako s tou z poloviny naplněnou sklenicí vody: je zlé, že je z poloviny prázdná či skvělé, že je z poloviny plná?

Je skvele, ked sa nieco zlepsi. Ked sa urcita technika stane podstatne dostupnejsia pre ovela sirsi okruh zaujemcov. Ajked z globalneho pohladu na to, co je dosiahnutelne, sa vela nemeni - za ovela viac penazi sa kvalitu dalo kupit aj pred 10 rokmi.

Co sa tyka problemovych oblasti, najviac sa podla mna sprzni uz na zaciatku. Od techniky snimania zvuku mikrofonmi v priestore cez vsetko to digitalne spracovanie signalu, co nasleduje v studiu a pri masteringu do cielovych formatov pre distribuciu. Vieme, aky posluchovy rozdiel moze byt medzi nahravkou a nahravkou.

A je tu tema, ktoru neriesim, lebo pocuvam na sluchadla - akusticka korekcia miestnosti. Riesit to cisto len cez DSP je podla mne dostupnych informacii nedostatocne (najma v slabo zatlmenych vacsich priestoroch, co je bezny pripad) a kvalitne riesenia su v beznej "obyvacke" problematicke. Len malokto si vybuduje osobitnu posluchovu miestnost. Ku tomu treba odbornika, co to vie pomerat a navrhnut tlmiace komponenty a ich rozmiestnenie. Keby osobitna "posluchovka" nemala vyhody nad "obyvackou", nikto by do nej neinvestoval ... Osobitna posluchovka je raritou a nema sancu sa stat beznym pravidlom.

Ale ok, v tvojej formulacii "aby to, co leze z hifi aparátu připomínalo (alespoň vzdáleně) orchestr", sa nachadza aj "alespoň vzdáleně". Ale co je to "alespoň vzdáleně", si kazdy moze vysvetlit po svojom.

Ako gymnazista som bol nadseny z prveho kazetoveho walkmanu, kupeneho v TUZEXe ...
Uživatelský avatar
bogi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 04. lis 2016 21:00:47

Re: Topping PRE90

Příspěvekod mrba » ned 05. úno 2023 17:28:49

Pre mňa je rozdiel medzi PRE90 a prepojením napriamo nerozoznateľný, ale umožnil mi diaľkovým prepínať medzi dvomi rôznymi DACmi.
Aj rozdiel medzi Customworks DAC 1 USB (AK4495S) a Topping E50 (ES9068AS) uchom cez reproduktory nerozoznám. Rozdiel k lepšiemu voči AVR či MyDAC som rozoznal.
Možno cez sluchátka by som malý rozdiel vedel rozoznať, ale posluch cez sluchátka mi už nevyhovuje.
Predpokladám, že ani DAC či preamp za 10000€ by som už ušami nerozoznal, ale ani to už nebudem skúšať.
Čo bol však veľký rozdiel k lepšiemu bolo akustické ošetrenie prvých odrazov a dozvuku okolo 100 Hz, a používanie DRC cez filtre vytvorenými v REW.
Ďalším počuteľným prínosom bolo DRC upravujúce aj časovú doménu (Dirac Live a Focus Fidelity) a teraz keď doma počúvam, cítim sa už skoro ako na koncerte.
Či bude prínosom trojpásmo voči dvojpásmu sa možno ukáže.
A či bude u mňa možnosť vyskúšať aj novinku Diracu - ART (Active Room Treatment) ukáže čas.
Uživatelský avatar
mrba
 
Příspěvky: 1270
Registrován: čtv 22. zář 2016 20:30:30
Bydliště: Bratislava

Re: Topping PRE90

Příspěvekod kryton » ned 05. úno 2023 22:19:46

No, pokud mezi oběma DACy neslyšíš žádný rozdíl, tak to pro ten 3x dražší není moc dobré vysvědčení. :-)
Roon (DRC) - Roon Bridge (RPi4, MoOde OS, Shanti LPS) -> Topping HS02 -> SMSL SU-X (XLR) -> Topping L70 (XLR) - Audiophonics HPA-S400ET (XLR) -> PKAudio 8+4+1, Revel F208, Supra USB, Supra EFF1 XLR, QED Genesis. DRC - REW/Rephase.
Uživatelský avatar
kryton
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 22. zář 2016 15:58:08

Re: Topping PRE90

Příspěvekod mrba » ned 05. úno 2023 22:41:31

Nezabúdaj, že je o 1-2 generácie a 6-7 rokov starší, takže si myslím, že v tom čase cena zodpovedala.
A v podstate to bol DAC a preamp v jednom.
Uživatelský avatar
mrba
 
Příspěvky: 1270
Registrován: čtv 22. zář 2016 20:30:30
Bydliště: Bratislava

Re: Topping PRE90

Příspěvekod blesk » pon 06. úno 2023 7:43:43

Niektore DAC-y ktore su sice drahe ale su podla mna velmi dobre a stale technicky aktualne (patria aj subjektivne posluchom k tomu vobec najlepsiemu) su na trhu uz 5-8rokov. Su to: Chord Dave-2015, Holo Audio May -2017, Rockna Wawedream-2016, Mola Mola Tambaqui -2015 (DAC nebol povodne ako samostatny ale zabudovany v preampe Makua)…
2x iFi iSilencer>Audio PC+Daphile+DRC>Topping HS02+Shanti LPS>Rockna Wavedream Signature Balanced>Canor AI 1.20>Marten Django XL, 230V:Torus TOT Max modif,Furutech,Viablue,Viborg,prepoje:DYI RCA,Audioquest
blesk
 
Příspěvky: 1212
Registrován: stř 30. lis 2016 8:10:39

Re: Topping PRE90

Příspěvekod blesk » čtv 09. úno 2023 14:06:27

Bogi: som za samostatnu temu. Tak ci tak, je to tak v mnohom subjektivne, ze ak to zacneme rozoberat s roznymi pristupmi (ako ma napr BV), tak sa urcite v zaveroch nezhodneme, co netvrdim ze je apriori zle, ale uz sme sa vela krat inde o tom akurat skor argumentacne rozisli ako k niecomu dospeli.
2x iFi iSilencer>Audio PC+Daphile+DRC>Topping HS02+Shanti LPS>Rockna Wavedream Signature Balanced>Canor AI 1.20>Marten Django XL, 230V:Torus TOT Max modif,Furutech,Viablue,Viborg,prepoje:DYI RCA,Audioquest
blesk
 
Příspěvky: 1212
Registrován: stř 30. lis 2016 8:10:39

Re: Topping PRE90

Příspěvekod cough » sob 11. úno 2023 19:49:15

bogi: díky za příspěvek - asi sem až tak často nechodíš, tak jsi to asi nezaregistroval, ale je tu několik vláken, která se nějakým způsobem dotýkají celého souboru problémů a pozoruhodností související s reprodukcí zvuku orchestru v domácích podmínkách. Takže vzhůru na to:

- je tu celé vlákno, které se zabývá dynamikou nahrávek orchestru
- je tu vlákno "co poslouchám v klasice" s dílčími postřehy k jednotlivým nahrávkám - a někdy s přesahem na hifi všeobecně
- cough má už roky rozepsán dlouhý příspěvek týkající se lokalizace/orchestru, ale nějaké to ad-hoc coughovo pičování na toto téma je skrze celé hifi forum
- je tu vlákno, které se týká frekvenčního vyvážení nahrávek - a vhodnosti ekvalizace - netýkající se jen orchestru...
- a další nejen v sekci Klasická hudba

Zkrátka, našlo by se tu něco.

Nic ti nebrání otevřít vlákno, a začít psát/ptát se.

Akorát je nebezpečí, že v nových vláknech o poslechu orchestru dojde k zajímavému fyzikálnímu jevu, podobně jako u stávajících vláken. Po krátkém brblání cougha a pár dalších přispěvatelů, kteří poslouchají ušima/klasiku v nich nastává objektívne ticho...

Anyway, je to v tomto vlákně OT, tak to časem asi přesunu do samostatného vlákna.
Uživatelský avatar
cough
Administrátor
 
Příspěvky: 1203
Registrován: stř 21. zář 2016 19:20:07

Re: Topping PRE90

Příspěvekod oupee » úte 05. srp 2025 17:40:54

Další štastnej majitel. Už mi nikdo nenakecá že regulace hlasitosti dacu je ok, tohle je jinde. Žádnej downgrade zvuku se nekoná, naopak to táhá víc mikrodetailů jak to znám z integráče a nebo to dělá přepnutí na fix out DACu. Kouzelná skoroprázná krabička! A ta dálka stojí pěkně za vyližprdel.
Obrázek
Naposledy upravil oupee dne úte 05. srp 2025 21:53:36, celkově upraveno 3
oupee
 
Příspěvky: 178
Registrován: sob 29. říj 2016 16:52:53

PředchozíDalší

Zpět na Digitál (Zdroje signálu, HTPC, DAC a DSP)...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník