Měření šumu LED vs Zenerova dioda

Re: Měření šumu LED vs Zenerova dioda

Příspěvekod DJ_Rix » stř 27. bře 2019 18:46:14

Super, díky za odkaz ! Je vidět, že vlastní zdroj proudu se podílí nemalou mírou na výsledku, taky se potvrdilo že obyčejná led je horší než dioda/zenerka, s těmi infradiodami mě to překvapilo.
HTPC,LutaDAC,PRE3 by PMA,SP Audio A400, NE3W by Kocour
DJ_Rix

Příspěvekod opa » stř 27. bře 2019 22:27:09

Zdá se mi, že ty LED-ky budou typ od typu. Já zkoušel nějaké malé s vysokou svítivostí při proudu 2 mA a zdály se mi docela dobré.
Ale musím udělat nějaký předzesilovač, to měření bylo blízko šumového dna a neprůkazné.
Ještě je tu jedna potíž, ty LED-ky mají patrně větší teplotní koeficient. Pro napájení audio hraček zpravidla není absolutní
hodnota napájecího napětí kritická, ale můžou být aplikace, kde to vadí.
Proudový zdroj hlavně potlačil zvlnění od napájecího zdroje, to mi přijde trochu zavádějící, pro měření šumu
bych to napájel z baterií, aby do toho žádné rušení nekecalo.
opa

Příspěvekod opa » ned 14. dub 2019 10:34:49

Udělal jsem nějaké měření s novou betaverzí REW. Kousek teorie i obrázky jsou na Slovanetu.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... highlight=

Měl jsem pocit, že je tam přeci jen víc lidí, kteří se zajímají o techniku v rovině bastlení a součástek.
Možná už je to jinak, nejvíce frekventované je nyní vlákno, kde se řeší superdrahé pojistky. ;)
opa

Příspěvekod DJ_Rix » ned 14. dub 2019 10:39:23

Super, díky za měření. Nečetl jsem to podrobně, jen koukal na grafy, teď by Ti asi pomohlo doplnit tam zesilovač před zvukovku. Už u těch IR vs RED jsi evidentně na hranici měřícího aparátu.
Ještě by mě zajímalo, jak dopadnou ty obyčejné 1N4148.
DJ_Rix

Příspěvekod opa » ned 14. dub 2019 10:57:08

Abych se přiznal, mám na ten předzesilovač už nachystanou krabičku, zamýšlel jsem tam použít OP27 s šumem na vstupu podle datasheetu 3 nV/Odmocnina (Hz).
Teprve potom jsem pečlivě změřil vstup té zvukovky a jestliže ta má pod 5 nV/Odmocnina (Hz), velký pokrok by to nebyl. Takže jedině objednat OPA 1611,
nebo udělat vstup před operák z 2SK170 diskrétně. Což už je trochu víc práce a nejsem si jistý, že je to nezbytné.
opa

Příspěvekod DJ_Rix » ned 14. dub 2019 11:15:20

Tak samozřejmě se dá použít třeba AD797 nebo jiný lepší, také jde o ty impedance na kterých měřím že, ono to absolutní číslo v DS zas tak moc nevypovídá o tom jak to bude vypadat v reálné aplikaci. Ten OP27 například má proudový šum lepší než AD797 přesto že šum v DS na první straně je u AD797 lepší.
DJ_Rix

Předchozí

Zpět na Co se nevešlo jinam - všeobecné principy & praxe