Stránka 5 z 8

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:23:29
od DJ_Rix
PMA píše:
DJ_Rix píše:Nevím jak to přesně počítá Arta, musim si pořádně prostudovat ten manuál. Z těch grafu je to z poloviny takové odhadování, například pro to měření co jsi dal jako poslední mi to vyšlo -87dBFS. Ale protože do toho kecá ještě A filtr a je to integrace přes audiopasmo, nejsem schopen absolutně ručně spočítat, na to mi už nestačí vzdělání :|


Arta počítá efektivní hodnotu správně a právě tím posledním grafem a dále trváním na nepoužívání termínu "šumové dno" (a důslednou definicí šumu přes definovanou šířku pásma nebo váhovou křivku) se snažím vymanit z té bramboračky, která v případě šumu existuje. Připomíná to pak tak trochu spolek zahrádkářů :-). Přitom je to triviální. Opravdu doporučuji si nastudovat základy šumu, podívat se na definice třeba u Audio Precision v jejich AN atd. atd. Jinak se srovnává nesrovnatelné.

No, nezbývá mi než tomu věřit. Jsem jen středoškolák a integrály fakt neumím. Aspoň přibližně mi to vyjde i při "odhadu" tak aspoň vím že to co měřím není úplně mimo.

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:24:58
od kryton
PMA píše:
kryton píše:Pro DAC RME Adi2Pro vychází odstup šumu -118,8dBV(A).


To je super, SOTA, State Of The Art v současnosti.

Měl bych prosbu na Kocoura - mohl bys prosím to samé změřit i pro RME Adi2 DAC? Jestli to vychází podobně?

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:40:31
od kryton
Předchozí údaj S/N pro ADI2Pro byl pro referenční výstupní úroveň a korespondující vstupní úroveň +4dBu. Při nastavení referenční úrovně +24dBu lze dosáhnout ještě o něco lepší výsledek S/N: 119,6dBV(A).

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:42:35
od DJ_Rix
Nejsem Kocour, ale to se bez slušného ADC dá těžko zopakovat....předpokládám že to tvoje je loopback Pro , že ? Nehlede na to, to FS v grafu neni fyzické FS v DA/AD, to RME resampluje, ne ?

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:54:28
od kryton
RME Adi2Pro může resamplovat (ASRC) na SPDIF/TOSLINK vstupech. Závisí to na zvoleném režimu. V USB režimu při použití USB vstupu k resamplingu nedochází. Respektive ne k tomu, který máš na mysli (ASRC).

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 11:56:58
od PMA
DJ_Rix píše:Nejsem Kocour, ale to se bez slušného ADC dá těžko zopakovat....


S předřazeným měřicím zesilovačem se dostanu k limitu měření šumu -130dBV(A), i s průměrnou USB kartou.

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 12:04:42
od Kocour
Rixi, jak ke me pojedes na ty Illuminatory, tak vem prosim i mereni, zkusime pomerit co Kryton zada. Muzeme to pripadne zkusit na mem notebook + Spartan, pripravim to, aspon me to donuti s tim pohnout a delat i neco jineho nez bedny.

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 12:05:54
od PMA
DJ_Rix píše:
PMA píše:
DJ_Rix píše:Nevím jak to přesně počítá Arta, musim si pořádně prostudovat ten manuál. Z těch grafu je to z poloviny takové odhadování, například pro to měření co jsi dal jako poslední mi to vyšlo -87dBFS. Ale protože do toho kecá ještě A filtr a je to integrace přes audiopasmo, nejsem schopen absolutně ručně spočítat, na to mi už nestačí vzdělání :|


Arta počítá efektivní hodnotu správně a právě tím posledním grafem a dále trváním na nepoužívání termínu "šumové dno" (a důslednou definicí šumu přes definovanou šířku pásma nebo váhovou křivku) se snažím vymanit z té bramboračky, která v případě šumu existuje. Připomíná to pak tak trochu spolek zahrádkářů :-). Přitom je to triviální. Opravdu doporučuji si nastudovat základy šumu, podívat se na definice třeba u Audio Precision v jejich AN atd. atd. Jinak se srovnává nesrovnatelné.

No, nezbývá mi než tomu věřit. Jsem jen středoškolák a integrály fakt neumím. Aspoň přibližně mi to vyjde i při "odhadu" tak aspoň vím že to co měřím není úplně mimo.


Není potřeba pracovat s integrály, v jednodušších případech integrace dojde na prosté násobení, mocniny, odmocniny. Pokud při analýze se šířkou pásma 1Hz naměříš "šumové dno" -120 dBV, tak pro šířku pásma 20 000 Hz vyjde 141x výš (141 je odmocnina z 20 000). V dB to dělá posuv 20log(141) = 43 dB. Takže z "šumového dna" -120dB/1Hz je šum -77dBV/20kHz, nebo-li 141 mikrovoltů. Žádná vysoká matematika.

Mimochodem, fakt netuším, jak jsi přišel k těm -87dBFS nahoře. Graf byl v dBV a z něj se nic o FS nezjistí. -110dBFS šlo na výstupu DAC, ale v preampu se natočila hlasitost tak, aby na výstupu koncáku bylo -110dBV. Nesmíme se v tom ztrácet ;-)

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 12:34:32
od DJ_Rix
Ano, tak jsem to počítal. Jaksi se ale blbě odhaduje z toho grafu, zda je to "dno" -120, nebo je to uprostřed toho chlupatyho nebo dole, taky to není úplně rovná čára přes celé pásmo že, navíc filtr a atd . No a jak jsem došel k těm -87dBFS ? Holt jsem asi špatně předpokládal, že to mas zkalibrovano na dBV a FS většiny převodníku je 2V. Holt příště nesmím předpokládat :D

Re: Měření audio řetězce jako celku

PříspěvekNapsal: stř 09. kvě 2018 12:40:13
od DJ_Rix
Jinak díky za měření Pavle, hned mi v zapalu diskuse nedošlo, že to je měření tvé sestavy. Vyzkouším doma za stejných podmínek jak to dopadne.